$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

32 Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

stan wojennyNiektórym stan wojenny kojarzy się z brakiem teleranka w niedzielę. Tak naprawdę stan wojenny był złem wymierzonym w nas - obywateli Polski. Wielu ludzi w tym czasie straciło życie, zdrowie, zostało skrzywdzonych, pozbawionych pracy, majątku czy też wygnanych z Kraju.
Nie tylko 13 grudnia każdego roku powinniśmy o tamtych wydarzeniach pamiętać. Bez ofiar stanu wojennego nie żylibyśmy dziś w wolnej Polsce.
Stan wojenny w Polsce 1981–1983 – wprowadzony 13 grudnia 1981 roku w Polsce, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz Służby Bezpieczeństwa zginęło kilkadziesiąt osób.
Oficjalnym powodem stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach i reglamentacja tzw. kartek żywnościowych wiele istotnych towarów np. mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt itd.), oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy. Rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy, związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym, w szczególności Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność". Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej wojsk ZSRR i pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Jednak 13 grudnia 1981, w dniu wprowadzenia stanu wojennego, nie zanotowano żadnych ruchów wojsk radzieckich ani zwiększonej komunikacji radiowej w ramach Układu Warszawskiego.
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie w wyroku z dnia 16 marca 2011 r. (sygn. akt K 35/08), z wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, orzekł, że Dekret z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) oraz Dekret z dnia 12 grudnia 1981 r. o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego (Dz. U. Nr 29, poz. 156) są niezgodne z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w związku z art. 31 ust. 1 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz z art. 15 ust. 1 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, otwartego do podpisu w Nowym Jorku dnia 19 grudnia 1966 r. (Dz. U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167).
Do dziś gen. W. Jaruzelski i gen. Cz. Kiszczak nie zostali rozliczeni przez sąd za nielegalne wprowadzenie stanu wojennego i jego ofiary.