$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Trzecie spotkanie poświęcone życiu i twórczości Mikołaja Reja

IMG 0463-7Trwa realizacja projektu „ Śladami pisarzy po świętokrzyskiej ziemi – organizacja spotkań literackich, wyjazdów do muzeów i teatru" w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW 2007-2013

17.03.2015 roku odbyło się trzecie spotkanie poświęcone życiu i twórczości Mikołaja Reja -), poeta, prozaik, dramatopisarz. ur. 1505r. w Żórawnie (Żurawnie) pod Haliczem, zm. 1569r. prawdopodobnie w założonym przez siebie Rejowcu (Chełmskie), Urodził się w zamożnej rodzinie szlacheckiej na Rusi, dokąd jego ojciec przeniósł się z Nagłowic.
Kierownik biblioteki przedstawiła burzliwe życie pisarza, które upłynęło pod znakiem licznych podróży. Mikołaj Rej, zwany ojcem polskiej literatury i bardzo popularny za życia, pozostaje dla swych rodaków symbolem „dawnej wesołej Polski". Wątpliwe, czy należy do uznać za kogoś więcej niż po prostu żarłoka, opoja, wszetecznika, plotkarza, człowieka o niewyparzonym języku i bluźniercę. I istotnie, pisarzom jezuickim udało się rozpowszechnić taki właśnie jego wizerunek w czasie kontrreformacji, Rej był bowiem protestantem. Z pewnością był pełen sprzeczności: człowiek średniowieczny walczył w nim z człowiekiem renesansowym, a jego afirmacja życia, przyjemności ziemskich i życie towarzyskiego niezupełnie się zgadzała z jego protestancką gorliwością dydaktyczną był zafascynowany tym krajem. Do najważniejszych twórczości Mikołaja Reja należą: „Żywot człowieka poczciwego", „Krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem", „Zwierzyniec". Ciekawostką jest też to, że Rej gościł w Seceminie na synodzie 25 stycznia 1556 roku nazwany sekstmińskim, w którym także uczestniczyli przedstawiciele polskich arian z całej Polski. Miejscem synody był dwór Stanisława Szafrańca*.
Swój wykład Joanna Burzawa ubarwiła ciekawą prezentacją medialną, przedstawiającą ciekawostki z życia zdjęcia pisarza i miejsc, które zwiedził.

*Marianna Pełka „ Z dziejów Secemina".