$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Wycieczka - „ Śladami pisarzy po świętokrzyskiej ziemi – organizacja spotkań literackich, wyjazdów do muzeów i teatru”

IMG 0484-920 marca uczestnicy projektu pt. . „ Śladami pisarzy po świętokrzyskiej ziemi – organizacja spotkań literackich, wyjazdów do muzeów i teatru" wzięli udział w jednodniowej wycieczce "Szlakiem polskich pisarzy"
Odwiedziliśmy muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, który leży niedaleko Strawczyna, mieści się tam posiadłość pisarza, którą uzyskał w darze społecznym w 1900 roku z okazji 25-lecia swojej pracy twórczej. Pałac opuścił we wrześniu 1914 roku, niedługo po wybuchu I wojny światowej.
Muzeum powstało w 1956 roku z inicjatywy dzieci pisarza. Zwiedzający mają możliwość samodzielnego "odkrycia" pamiątek przywiezionych przez pisarza z zagranicznych wojaży, które zostały ukryte za "tajemnymi drzwiami" .między innymi zbiór dyplomów, adresów jubileuszowych, a także księgi z podpisami ofiarodawców Oblęgorka. Wśród przedmiotów zaprezentowane zostały między innymi złote pióro oraz spinki do krawata z antyczną monetą przedstawiająca Nerona. Te przedmioty to niektóre z prezentów, jakie otrzymał noblista podczas swego jubileuszu. Odrębna część wystawy opowiada o światowej sławie pisarza. Zaprezentowane zostały na niej m.in. dzieła Sienkiewicza w przekładzie na różne, często egzotyczne języki. Pozostała część ekspozycji poświęcona jest pozaliterackiej działalności Henryka Sienkiewicza, który zajmował się także działalnością dobroczynną i społeczną. Podczas wystawy można obejrzeć także unikatowe zdjęcia z dwóch pogrzebów pisarza - w szwajcarskim Vevey w 1916 roku zaraz po śmierci, oraz ponownego pochówku, który odbył się już w październiku 1924 roku w Polsce. Na wystawie zastosowano wszelkie możliwe techniki multimedialne. "Gra światłem, dźwiękiem, muzyką. Tu zaangażowane są wszystkie zmysły" - powiedziała nam przewodniczka po Muzeum. Drugim celem naszej wycieczki był dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, gdzie wraz z panią przewodnik zgłębialiśmy informacje związane z życiorysem ojca literatury polskiej. Bowiem to Rej mówił : A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. W gablotach wyeksponowano rękopisy poety, min.: „List do sąsiada" i „Zeznania podatkowe" oraz kopie strojów szlacheckich. Natomiast na drzeworytach umieszczone zostały fragmenty dzieł pisarza oraz najważniejsze sceny z jego życia. Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach zostało utworzone w 1969 r. z okazji 400-lecia śmierci wieszcza. Dworek jest jedynym miejscem w kraju, gdzie zgromadzono pamiątki po pisarzu, w parku zachowały się sędziwe dęby, które według tradycji On sadził.
Wycieczka w całości była finansowana w ramach operacji z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013. Czas trwania projektu to trzy miesiące. Wyjazd przyczynił się do poszerzenia wiedzy, integracji grupy oraz sprawił uczestnikom wiele radości i przyjemnych wrażeń.