$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej im. BCh w Psarach

P5283915Polska już 70 lat cieszy się wolnością, której twórcami byli również żołnierze chłopskiej podziemnej organizacji wojskowej. Pamięć o nich jest szczególnie bliska mieszkańcom Psar.
Psary spośród wszystkich wiosek w powiecie włoszczowskim wyróżniały się w okresie międzywojennym i wojennym swoją aktywnością i ofiarnością w ruchu ludowym a przede wszystkim wiciowym, którego zbrojnym ramieniem były Bataliony Chłopskie.
Tutaj planowano budowę drugiego uniwersytetu ludowego, ale przeszkodził temu wybuch II wojny światowej. Z Psar wywodzi się pierwszy dowódca oddziałów specjalnych BCh na powiat włoszczowski – Stanisław Jokiel ps. „Janek". 47 lat temu przed budynkiem szkoły w Psarach wzniesiono pomnik ku czci poległych partyzantów, wśród których znalazł się też „Janek".
Dzięki tej historycznej już postaci i aktywnej działalności psarskich kombatantów naszej szkole w 2001 roku nadano imię organizacji, którą dowodził „Janek" i dla której poświecił swoje młode życie.
O naszej szkole wiele osób mówi „zielona szkoła". Właśnie zieleń od 2001 roku stała się naszym symbolem, szczególnym wyróżnikiem. Zieleń kojarzy nam się z lasem, z zielonymi czapkami i mundurami weteranów walk o wolność ojczyzny.
Zieleń kojarzy nam się ze sztandarami, które przekazały szkole Koła Kombatanckie Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Jednym z najcenniejszych jest przedwojenny sztandar psarskich wiciowców, którym przewodniczył przed wybuchem wojny Stanisław Jokiel – aktywny działacz tej ludowej, młodzieżowej organizacji.
Zielony jest nasz sztandar, który od momentu poświęcenia niezmiennie towarzyszy nam w każdej ważnej uroczystości. Taką ważną uroczystością w życiu szkoły są obchody Dnia Patrona , które w tym roku odbyły się 28 maja 2015 roku.
O godzinie 12.00 poczty sztandarowe poprowadziły pochód składający się z uczniów i zaproszonych gości do kościoła na Mszę św. celebrowaną przez miejscowego proboszcza Zbigniewa Chłostę oraz Ojca Eustachego Rakoczego- kapelana żołnierzy walczących o niepodległość. Homilia, wygłoszona przez prof. Eustachego Rakoczego, podkreślała przede wszystkim znaczenie sztandaru oraz tej uroczystości , która nie tylko oddaje cześć swojemu patronowi, ale również gromadzi i łączy kilka pokoleń. Po Mszy wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający bohaterską śmierć żołnierzy BCh i GL. Poległym złożyli hołd przedstawiciele władz gminnych, Zarządu Żołnierzy BCh i Urzędu Marszałkowskiego z Kielc, kombatanci i uczniowie. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy zebrani udali się do szkoły, gdzie miała miejsce druga część uroczystości.
Rozpoczęła ją pani dyrektor Grażyna Wypych, która serdecznie powitała wszystkich zebranych .Wśród osób, które uświetniły Święto Szkoły znaleźli się: wójt gminy Secemin - Tadeusz Piekarski, przewodniczący Rady Gminy Secemin - Henryk Lis , Ojciec Prof. Eustachy Rakoczy, proboszcz parafii Psary – ks. Zbigniew Chłosta, proboszcz parafii Kuczków – ks. Stanisław Nowak, przedstawiciele Zarządu Okręgowego Związku Żołnierzy BCh na czele z płk. Janem Sałkiem z Kielc, Pełnomocnik ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach – Karol Fijałkowski, przedstawiciele Koła Kombatantów Żołnierzy BCh z Psar, przedstawiciele Spółki Leśnej z Psar na czele z prezesem – Stanisławem Łazarskim, Przewodnicząca Rady Rodziców z Psar – Renata Karczmarek, zespół ludowy „ Cyraneczka" z Psar , radni z Psar , Kuczkowa i Woli Kuczkowskiej, nauczyciele emeryci oraz społeczność psarskiej szkoły.
Po powitaniach młodzież szkolna pod przewodnictwem polonistki –p. Elżbiety Walasek i nauczycielki – p. Reginy Wdowiak przedstawiła część artystyczną . Na program złożyły się fragmenty wspomnień wojennych partyzantów z oddziału „Janka" , wkład wsi Psary w działalność ruchu ludowego „Wici"i jej zbrojnego ramienia – Batalionów Chłopskich, osiągnięcia psarskich uczniów biorących udział w ogólnopolskich konkursach historycznych organizowanych przez Zarząd Główny OZŻBCh i Zakład Ruchu Ludowego w Warszawie oraz piosenki, m.in. z repertuaru Danuty Lerskiej – siostrzenicy „Janka", pęknie zaśpiewane przez uczennicę klasy VI- Anetę Tabor.
Po występach młodzieży głos zabrali: dyr. szkoły – Grażyna Wypych, płk Jan Sałek , wójt Tadeusz Piekarski, prezes Spółki Leśnej – Stanisław Łazarski. W swoich wystąpieniach kierowali oni słowa uznania i podziękowanie dla uczniów i nauczycieli za przygotowanie ciekawego i wzruszającego programu artystycznego. Dyr. Grażyna Wypych otrzymała kwiaty od przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego z Kielc wraz z podziękowaniem za dotychczasową owocną współpracę ze środowiskiem kombatanckim na szczeblu gminnym i okręgowym. Tym miłym akcentem zakończyła się wspaniała uroczystość będąca świadectwem pamięci i hołdu dla tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i niejednokrotnie poświecili dla niej swoje młode życie.