$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

80 rocznica powstania OSP w Wałkonowach Dolnych

11896033 169976323333707 5280304420793109341 nW niedzielę 16 sierpnia odbyły się uroczystości związane z obchodami 80 rocznicy powstania OSP w Wałkonowach Dolnych. Jubileusz poprzedziła Msza Święta w kaplicy w Wałkonowach, którą odprawił proboszcz parafii Czarnca Wiesław Balec. Następnie poczty sztandarowe, strażacy OSP z Gminy Secemin i okolic, zaproszeni goście oraz mieszkańcy wsi przeszli na plac przed remizą. Po wydaniu komend przez dowódcę uroczystości asp. Sylwestra Słomińskiego i wciągnięciu na maszt flagi państwowej rozpoczęcia uroczystości dokonał Jan Suliga Prezes jednostki, który przywitał przybyłych gości na uroczystość. W obchodach jubileuszu uczestniczyły władze wojewódzkie, powiatowe, strażackie, jednostki OSP z terenu gminy i okolic, zaproszeni goście oraz mieszkańcy wsi. Podczas uroczystości grała orkiestra z OSP Rokitno.
Jubileusz był okazją do wręczenia wielu medali i odznaczeń działaczom strażackim oraz osobą działającym na rzecz i dla dobra jednostki.

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania związku OSP RP został odznaczony Druh Leon Zakrzewski.

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa po raz drugi został odznaczony-
Dh Jerzy Stępniak
Dh Jan Suliga.

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono Dh Mariana Włodarskiego

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono Druhów :
Dh. Mateusza Łazarskiego
Dh. Marcina Pietralika
Dh Mariusza Pietralika
Dh. Tomasza Stępniaka
Dh Przemysława Śliwińskiego

Brązowym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczono Druhów :
Dh Bartłomieja Pietralika
Dh Dawida Pietralika
Dh Arkadiusza Stefańskiego
Dh Marcina Sychowicza

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali :
Monika Baran
Agnieszka Janus
Karolina Klapa
Katarzyna Klapa
Magdalena Klimas
Ewelina Kostecka
Monika Łazarska
Ewelina Stefańska
Marlena Stefańska
Edyta Toborek
Paweł Baran
Krzysztof Władysław
Szymon Klapa
Zbigniew Krawczyk
Krystian Pietralik
Rafał Włodarski
Damian Zimoląg

Brązową Odznakę Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przyznano następującym Druhom :
Cezary Krawczyk
Radosław Krawczyk

Srebrną Odznakę Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przyznano następującym Druhom :
Dominik Foszmańczyk
Norbert Kaczmarek
Damian Krawczyk
Rafał Pośpiech
Krystian Stefański
Radosław Toborek
Sebastian Toborek
Sebastian Turczyn
Wiktor Turczyn
Daniel Żesławski

W uznaniu za długoletnią pracę na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych i zaangażowanie nadano Odznakę za Wysługę lat następującym Druhom :
Jerzy Pietralik
Jerzy Stępniak
Adam Klapa
Zdzisław Kostecki
Ryszard Łazarski
Tadeusz Rydzyk
Jan Suliga
Marian Włodarski
Andrzej Pietralik
Stanisław Toborek
Marian Śliwiński
Mateusz Łazarski
Marcin Pietralik
Mariusz Pietralik
Tomasz Stępniak
Przemysław Śliwiński
Bartłomiej Pietralik
Dawid Pietralik
Arkadiusz Stefański
Marcin Sychowicz

W uznaniu za długoletnią pracę, służbę na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych wręczono specjalną nagrodę w formie pucharu dla :
Stanisława Dziewięckiego – Prezesa ZOG ZOSP RP w Seceminie,
Sylwestra Słomińskiego – asp. KP PSP w Jędrzejowie.

W celu upamiętnienia uroczystości jubileuszowej została odsłonięta tablica pamiątkowa oraz odznaczono sztandar Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jubileusz był okazją do przekazania strażakom cennych upominków m.in. w postaci sprzętu strażackiego. Przekazania sprzętu dokonał Wójt Gminy Secemin Tadeusz Piekarski. Gratulacje oraz życzenia na dalsze lata służby na ręce Jana Suligi Prezesa OSP Wałkonowy Dolne złożyli m.in.
Mirosław Pawlak poseł na Sejm RP, Krzysztof Ciosek z-ca. Komendanta Powiatowego PSP we Włoszczowie, Jerzy Suliga Starosta włoszczowski, Wójt Gminy Tadeusz Piekarski.
Dodatkową atrakcją jubileuszu był festyn rodzinny zorganizowany z inicjatywy Stanisława Toborka sołtysa wsi Wałkonowy Dolne. Festyn uświetnił występ zespołów muzycznych RASS oraz IMPULS .

Poniżej historia powstania jednostki przedstawiona podczas uroczystości

„80-lecie Straży Pożarnej w Wałkonowach Dolnych"

Ochotnicza Straż Pożarna w Wałkonowach Dolnych została założona 2 maja 1935 roku. Pomysł powołania Ochotniczej Straży Pożarnej zrodził się na zebraniu mieszkańców, któremu przewodniczył Maślankiewicz Józef.
Założycielami byli Osiński Julian, Pietralik Kazimierz, Janus Michał, prezesem zostałĆwiatkowski Stanisław rządca majątku Ropocice a komendantem Maślankiewicz Józef.Za sprawy szkoleniowe odpowiedzialny był podoficer Bernat Kazimierz z Zakrzowa.
Zarząd ten powołał drużynę operacyjną w skład której wchodzili jako pierwsi strażacy:
Żesławski Jakub Klimas Władysław Stępniask Stanisław Pączek Roman Nawrot Ignacy Marszałek Franciszek Klapa Jan Klimas Antoni Osiński Stanisław Klimas Michał Żesławski Wincenty Łazarski Wacław Foszmańczyk Jan Marszałek Czesław Klimas Edward Gola Jan Klimas Mieczysław Wawrzak Piotr Janus Stefan Stępniak Władysław Pietralik Władysław Żesławski Julian Foszmańczyk Zygmunt Klimas Jan

Na pierwsze wyposażenie jednostki składały się: 4 bosaki, 6 toporów, trąbka alarmowa. Sprzęt ten sprezentowany został przez rządcę Stanisława Ćwiatkowskiego. W następnych latach zarząd zakupił pompę ręczną dwucylindrową, która służyła długie lata. Należy nadmienić, że posiadany sprzęt przechowywany był w prywatnych pomieszczeniach. Z tego względu zrodziła się myśl o budowie remizy strażackiej.
W 1955 roku wybudowano w czynie społecznym murowaną remizę, która na owe czasy była obiektem nowoczesnym. Obok swego przeznaczenia stanowiła obiekt kulturalny dla naszych mieszkańców i sąsiednich wiosek.
Jednostka nasza brała aktywny udział w akcjach gaśniczych, w zawodach strażackich oraz pomagała w klęskach żywiołowych.
W 1965 roku otrzymaliśmy motopompę M 400, która została poświęcona przez prefekta Bosia. Organizatorem tej uroczystości był wówczas komendant straży Władysław Stępniak. Za czasu jego komendantury nasza jednostka w 1975 roku obchodziła Jubileusz 40-lecia działalności. Na tej uroczystości dokonano odznaczenia wielu strażaków. Pod koniec lat siedemdziesiątych otrzymaliśmy wóz konny , który zrobiony został w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Seceminie. Wóz ten służył do przewozu sprzętu gaśniczego i strażaków. W dniu 22 sierpnia 1982 roku w Wałkonowach odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Nasza jednostka zajęła III miejsce pod komendą Stefana Gawrona.
Postęp techniczny stwarzał potrzebę nie tylko wyszkolenia bojowego ale również technicznego. Po staraniach Zarządu w 1985 roku otrzymaliśmy samochód Marki ŻUK, który garażowano w części remizy. Samochód ten służył nam do 1996 r.
Po wybudowaniu i poświęceniu Kaplicy pod wezwaniem Świętej Rodziny, Zarząd OSP wraz z sołtysem Leonem Zakrzewskim widząc zaangażowanie mieszkańców i strażaków przy budowie kaplicy postanowił wybudować nową strażnicę. Z funduszu wiejskiego zakupiono 1000 pustaków i 5 okien. Dzięki przychylności władz gminy a zwłaszcza Naczelnika Gminy Stanisława Dziewięckiego w któtkim czasie załatwiono plan budowy. W dniu 1 maja 1989 roku druchowie zamiast udać się na pochód pierwszomajowy, przyszli na plac, wykopali ręcznie wykopy pod ławę a następnie 6 maja zalali fundamenty. Budowa była prowadzona etapami. Drewno na więźbę dachową otrzymaliśmy od naszych mieszkańców. Dużo czasu i poświęcenia w budowę nowej remizy włożył Naczelnik Jerzy Klimas współdziałając z sołtysem Leonem Zakrzewskim. W dniu 3 maja 1994 roku dokonano otwarcia i przekazania do użytku nowego budynku. W tym dniu odbyło się też przekazanie sztandaru dla naszej straży. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Secemin Stanisław Dziewięcki, Naczelnik Jerzy Klimas, przedstawiciel Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie kapitan Jan Gawroński. Wręczono też odznaczenia i medale. Jesienią 1994 roku dzięki pomocy majora Henryka Miski i Wójta Gminy Stanisława Dziewięckiego zakupiono z wojska samochód STAR 660 cysterna. W 1995r. Został skarosowany na samochód pożarniczy.
Uroczyste przekazanie samochodu odbyło się 20 czerwca 1996 roku przez Wójta Gminy Stanisława Dziewięckiego, obecny był Pan Major Henryk Miska z żoną Zofią. Samochód poświęcił Proboszcz Parafii Czamca Wiesław Balec.
W następnych latach trwały prace przy modernizacji budynku. Zakupiono wyposażenie, wybito studnię głębinową, podłączono wodę. Zamontowano betonowe ogrodzenie. Zakupiono garaż blaszany na wóz konny. Zostały wykonane łazienki na piętrze budynku z wyposażeniem.
W dniu 19 marca 2010 roku braliśmy udział w pogrzebie długoletniego naczelnika naszej straży śp. Jerzego Klimasa i jego syna Tomasza. W pogrzebie uczestniczyło 150 druchów z 14 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
W październiku 2010r. zostało wykonane zadaszenie nad schodami, które wykonał druch Stanisław Toborek z własnych materiałów. Blachę, rynny i drzwi wejściowe zakupił Urząd Gminy.
W styczniu 2011 roku został wybrany obecny Zarząd:

Prezes Jan Suliga, Wiceprezes Mateusz Łazarski, Naczelik Tomasz Stępniak, zatępcą
naczelnika Śliwiński Marian, Skarbnik Łazarski Ryszard a Sekretarzem został Jerzy Stępniak.
W kwietniu 2011 roku został odnowiony i pomalowany wóz konny. W lipcu braliśmy udział w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując pierwsze miejsce.
W następnym 2012 roku z funduszu sołeckiego zakupiliśmy dla naszej straży kosiarkę spalinową oraz ogrodzenie betonowe, które zamontowaliśmy we własnym zakresie.
W sierpniu i wrześniu rozpoczęliśmy prace przy, rozbiórce sklepu po byłym GS, który stwarzał zagrożenie dla mieszkańców Wałkonów Dolnych. Braliśmy udział w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując czołowe miejsca. Jesienią pomalowaliśmy pomieszczenia remizy, garaż, wymieniono deski na kanale, przebudowaliśmy schody, położyliśmy płytki na schodach i w pomiszczeniu kuchennym. Wszystkie te prace wykonaliśmy w czynie społecznym.
W 2013 roku z funduszu sołeckiego, dzięki przychylności mieszkańców wymieniliśmy eternit na blachę trapezową, pomalowaliśmy ogrodzenie betonowe. W zawodach sportowo-pożarniczych występowały nasze 3 drużyny:
młodzieżowa, żeńska i męska drużyna pożarnicza, zajęliśmy trzy pierwsze miejsca. W zawodach powiatowych drużyna męska zajęła IV miejsce.

W 2014 roku z funduszu sołeckiego wyremontowaliśmy samochód oraz zakupiliśmy wyposażenie kuchni.
2015 rok to rok, w którym obchodzimy jubileusz powstania naszej straży, i który kończy pewien etap naszej działalności, zaczyna jednocześnie nowy rozd który wraz z druhnami i druhami pragniemy dalej kontynuować dla dobra mieszkańców.
W minionych latach, najdłużej funkcję naczelnika w naszej jednostce pełnili: w czasie okupacji Żesławski Jakub w późniejszych latach Szymczyk Zenon (2 krotnie) Stępniak Władysław (2 krotnie), Gawron Stefan i Klimas Jerzy.
Najdłużej funkcję Prezesa pełnił Pietralik Jan.
W krótkim czasie, trudno jest przedstawić szczegółowo wszystkie wydarzenia, uznaliśmy, że ta prezentacja jest wystarczająca, aby przybliżyć naszą historię. Kończąc dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy popierają nasze działania, różnym instytucjom, władzom samorządowym i pożarniczym.
Dziękujemy druhom za ofiarną pracę, zaangażowanie, trud i poświęcenie dla innych. Chcemy oddać hołd wszystkim mieszkańcom i okolic za wsparcie naszego istnienia i działania a szczególnie tym, którzy odeszli z ziemskiego życia za ich oddanie, ofiarność i miłość służby w straży.