$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Spotkanie opłatkowe w gminie Secemin

IMG 0507„Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony;
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice nieskończony.
Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;

A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami

Kiedy nadchodzi ten szczególny miesiąc wiem, że to co robimy ma sens ma znaczenie dla nas, a szczególnie dla tych, którzy uczestniczą we wspólnym kolędowaniu. Kontakt człowieka z człowiekiem jest niezastąpiony. Szczególnie teraz kiedy zanikają więzi społeczne, zanika tradycja, a bezpośredni kontakt człowieka zastępuje telefon czy komputer. Dlatego przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z Urzędem Gminy w dniu 20 grudnia br. o godz. 12-tej w Domu Weselnym w Seceminie odbyło się kolejne spotkanie wigilijne w rodzinnej, świątecznej atmosferze. Przy wspólnym stole spotkali się mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele władz samorządu gminnego.
Święta Bożego Narodzenia i czas je poprzedzający jest okresem szczególnym. To czas radosnego wyczekiwania, czas nadziei, pokory, czas miłości. W tych dniach kierujemy swe myśli ku naszym bliskim – rodzinom i krewnym, ale też ku osobom starszym, samotnym, potrzebującym naszego wsparcia i opieki. To ludzie, przy których powinniśmy stanąć i poświęcić im chwilę swojego czasu oraz odrobinę swojej uwagi. Ta właśnie myśl spowodowała, że po raz kolejny odbyło się w naszej Gminie Spotkanie Wigilijne. Na tę uroczystość zaproszenie przyjęło blisko 100 mieszkańców naszej gminy.
Pani Teresa Stefańska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczęła tegoroczne spotkanie i powitała przybyłych gości. Samorząd gminy reprezentował Wójt Gminy – Pan Tadeusz Piekarski, Pan Bogdan Wasik – Zastępca Wójta Gminy Secemin, Pani Edyta Wójcik – Skarbnik Gminy oraz Pan Henryk Lis - Przewodniczący Rady Gminy. Wójt Gminy przekazał świąteczne życzenia, na wstępie zaznaczył, iż spotkanie to ma na celu podtrzymanie idei świąt i podążanie kierunkiem wyznaczonym przez tradycję nakazującą dzielenie się wszystkim, tak by w ludzkich sercach zagościła miłość, a na ludzkich twarzach uśmiech i radość. W tak ważnym spotkaniu nie zabrakło również miejsca na Słowo Boże, wygłoszone przez Proboszcza Parafii Secemin ks. Piotra Szprykę, który również przekazał wszystkim uczestnikom spotkania najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne.
Świątecznego nastroju całej uroczystości nadał również występ młodzieży z Zespołu Szkół w Seceminie. Swoim występem uczniowie pragnęli zwrócić uwagę na główną istotę nadchodzących świąt, a mianowicie wartość drugiego człowieka. W całym zgiełku świątecznych przygotowań czasem zdarza się zapomnieć, jak ważne jest zatrzymanie się choć na krótką chwilę i przemyślenie, co tak na prawdę w tym wszystkim jest najważniejsze.
Głównym celem tej wigilii była integracja mieszkańców naszej gminy, zwłaszcza osób starszych, niepełnosprawnych, samotnych, osób o niskim standardzie życia czy pochodzących z rodzin niepełnych. Wszyscy uczestnicy tego spotkania łamiąc się tradycyjnym opłatkiem, składali sobie wzajemnie życzenia. Następnie podane zostały na stół pierwsze tradycyjne potrawy wigilijne. Czas pomiędzy podawaniem kolejnych potraw, zebrani na wieczerzy goście, umilali sobie wspólnym śpiewaniem i słuchaniem kolęd.
Serdeczne podziękowania ślę Panu Ireneuszowi Fiedziukowi właścicielowi gospodarstwa rybackiego w Marianowie za podarowanie ryb, które były najważniejszym daniem naszej wigilii.
Wspólne kolędowanie zakończyło się po godz. 15-tej. Dla większości naszych gości spotkanie wigilijne było najważniejszym wydarzeniem w mijającym roku – wspólne rozmowy, życzenia, opłatek oraz kolędowanie sprawiły, iż zapomnieli oni o swoich problemach, chorobie czy samotności. Przed odjazdem każdy z gości otrzymał w prezencie od wójta gminy kalendarz na Nowy Rok - 2017 .

Teresa Stefańska