$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Opłata adiacencka

Opłata adiacencka to opłata, którą właściciel lub użytkownik wieczysty musi zapłacić gminie, jeżeli wzrosła wartość jego nieruchomości w wyniku podziału, scalenia lub inwestycji gminy w wykonanie infrastruktury technicznej, np. wybudowanie wodociągu, kanalizacji czy wybudowanie lub modernizację drogi.

Przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej należy rozumieć budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych (art. 143. ust. 2 ustawy).

Opłaty adiacenckie nie dotyczą nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne lub leśne.

Warto wiedzieć:

Zgodnie z art. 4 pkt. 11 ustawy przez opłatę adiacencką należy rozumieć opłatę ustaloną wzwiązku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości;

Zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. Nr 102, poz. 651 z 2010r.) właściciele nieruchomości uczestniczą

w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wznoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich.

Zgodnie z art. 145 ustawy wójt może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania

z wybudowanej drogi, wodociągu, kanalizacji (warto podkreślić, że nie jest konieczne dokonanie takiego podłączenia, a jedynie stworzenie warunków do takiego podłączenia).

Artykuł 146 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy stwierdza, że ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależy od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej, natomiast art. 146 ust. 3 mówi, że wartość nieruchomości według stanu przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej i po ich wybudowaniu określa się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej.

Wysokość opłaty adiacenckiej wynosi nie więcej niż 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.

Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały .

Obecnie obowiązuje Uchwała Nr V/19/07 Rady Gminy Secemin z dnia 28 marca 2007 roku

w sprawie: udziału mieszkańców gminy w budowie infrastruktury technicznej z ograniczeniem do inwestycji w zakresie wodociągów i kanalizacji i ustalenia

wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej na terenie gminy SECEMIN (Dz. Urz. Woj. Św. z 2007 Nr 116 poz. 1725 ze zm.).

Na podstawie tej uchwały są zawierane umowy pomiędzy gminą, a indywidualnymi właścicielami działek . Stawka wkładu w budowę urządzeń infrastruktury technicznej polegającej na wniesieniu sumy pieniężnej z przeznaczeniem na realizację inwestycji budowy wodociągu lub kanalizacji wynosi od 5% do 30 % ogólnych kosztów budowy i zaliczana będzie na poczet opłaty adiacenckiej. Natomiast stawka procentowa opłaty adiacenckiej

z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej z ograniczeniem do inwestycji w zakresie wodociągów i kanalizacji w wysokości:

• 50 % różnicy między wartością nieruchomości przed wybudowaniem urządze infrastruktury technicznej z ograniczeniem do inwestycji w zakresie wodociągów i kanalizacji, a wartością tej nieruchomości po ich wybudowaniu – dla nieruchomości bez względu na rodzaj i położenie z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym na cele rolne i leśne,

• 0 % - dla nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne, których właściciele i użytkownicy wieczyści uczestniczyli w kosztach budowy poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej z ograniczeniem do inwestycji w zakresie wodociągów i kanalizacji przez wnoszenie sum pieniężnych na konto gminy z przeznaczeniem na realizację inwestycji.

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym pod budownictwo jednorodzinne, którzy nie partycypowali w kosztach budowy niektórych składników infrastruktury technicznej z ograniczeniem do inwestycji w zakresie wodociągów i kanalizacji podlegają opłacie adiacenckiej (wynikającej z uchwały) z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w następstwie realizacji przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych.

Wobec powyższego zgodnie z art. 146 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. Nr 102, poz. 651 z 2010r.) w stosunku do osób, które nie wpłaciły wkładu pieniężnego z tytułu wybudowania wodociągu lub kanalizacji) ustalenie w/w opłaty nastąpi po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającej wartość nieruchomości w formie operatu szacunkowego.

Wójt Gminy

mgr Sławomir Krzysztofik