$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

35-lecie zespołu ZŁOTY KŁOS

"ZŁOTY KŁOS" z Secemina

Historia zespołu:

IMG 0671aZespół Ludowy "Złoty Kłos" istnieje od 1976 roku. Powstał przy Spółdzielni Kółek Rolniczych w Seceminie i początkowo liczył 21 osób (12 pań, 5 panów, 4 muzykantów). Kierownikiem została Krystyna Wawrzak.
"Złoty Kłos" zadebiutował na Święcie Spółdzielczości w Koniecpolu oraz na Święcie Ludowym w Seceminie. Od tego czasu systematycznie uświetnia imprezy na szczeblu lokalnym i regionalnym.
Aktualnie w zespole występuje 10 pań, 4 panów i 4 muzykantów, a kierownikiem jest Helena Huda.
"Złoty Kłos" prezentuje się podczas przeglądów, festynów, dożynek gminnych i powiatowych, uroczystości patriotycznych i kościelnych. W repertuarze zespołu są piosenki ludowe oraz obrzędy: Jasełka, Majówka, Oczepiny, Święty Szczepan, Dożynki "U Jaśnie Pana".
W dorobku artystycznym "Złotego Kłosu" znajdują się liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW w Kłobucku w 1978 roku, I miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Żywcu w 1983 roku. Zespół występował w Koniecpolu, Częstochowie, Szczekocinach, Kłobucku, Busku, Kazimierzu nad Wisłą, Kielcach. Każdego roku na dożynkach powiatowych i gminnych można posłuchać ich piosenek ludowych.


                Uroczystość jubileuszowa Złotego Kłosa rozpoczęła się mszą św. w kościele w Seceminie,  odprawioną przez ks. Kanonika Pawła Stolarczyka. Ks. Proboszcz ciepło wspominał już nieżyjącą byłą kierowniczkę i współzałożycielkę zespołu Krystynę Wawrzak. Podkreślił jej kluczową rolę organizacyjną i programową w zespole, była ona przez 30 lat mózgiem i duchem zespołu.  Przed nabożeństwem zespół, który pełni również rolę chóru parafialnego, dał 20 minutowy występ przypominając swoje najpiękniejsze utwory. Po mszy św.  Zespół i zaproszeni goście udali się do domu weselnego w Seceminie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Teresa Kącka , kierowniczka zespołu i Roman Marciniak, założyciel zespołu (w latach 70-tych XX w. był dyrektorem SKR-u),  powitali przybyłych gości i przedstawili historię i dorobek zespołu. Słowa podziękowań i gratulacji złożyli zespołowi  starosta Zb. Matyśkiewicz i wójt S. Krzysztofik. Członkowie zespołu otrzymali pamiątkowe dyplomy od wójta, a od starosty czek na potrzeby zespołu. W dalszej części zespól zagrał i zaśpiewał  swoje najlepsze utwory. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, przyjaznej i serdecznej atmosferze, kapela co jakiś czas przygrywała, a zebrani śpiewali i tańczyli do późnych godzin wieczornych. Dodatkową atrakcją jubileuszu był pokaz filmów z występów zespołu i spotkań integracyjnych z lat 90-tych ub. Wieku zrealizowany przez Sł. Krzysztofika, który od 28 lat stale towarzyszył zespołowi w jego występach i podróżach.

Wśród gości byli m.in.: starosta, wójt, obecny i były przew. rady  gminy: R. Marciniak i B. Wasik, radny powiatowy T. Piekarski z żoną Elżbietą – dyr. szkoły, księża, Grażyna Wydrych z mężem –córka kierowniczki zespołu ś.p. Krystyny Wawrzak i Józef Ochocki - syn ś.p. Józefa –mistrza kapeli i organisty oraz państwo A i H. Gulowie.

W 2010r. prezydent Lech Kaczyński (na 10 dni przed katastrofą) nadał liderowi kapeli Ryszardowi Zalasowi  Srebrny Krzyż Zasługi w uznaniu zasług w dziedzinie rozwoju sztuki ludowej oraz kultywowania tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych.


Słowa podziękowania wypowiedziane przez wójta Sławomira Krzysztofika można przeczytać poniżej.

 

35 – lecie Zespołu „Złoty Kłos”

 

Obchodzimy dzisiaj wielkie święto, 35 lat zespołu i kapeli „Złoty Kłos”, który działa z serca i z miłości do sztuki, a nie dla pieniędzy. To jest bohaterskie, to jest Waszą potrzebą, a także potrzebą kulturalną naszej gminy i parafii. Służyliście i służycie pięknu, Melpomenie. Chciałabym pogratulować paniom i panom z zespołu i kapeli, z którymi, miałem przyjemność współpracować od 1983 roku. Czynię to także w imieniu Urzędu Gminy w Seceminie. Iluż nadzwyczaj utalentowanych ludzi mieszka w Seceminie i okolicy! Dzięki Wam Zespół stawał i staje się się dzień po dniu Stanicą kulturalną nie tylko Secemina, ale też Gminy i Powiatu. Dzieje się tak dzięki temu, że od 35 lat twórczo, aktywnie, ciekawie, w sposób uduchowiony kultywujecie lokalne tradycje, obrzędy i zwyczaje. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość, jubileusz, dożynki, festyn, czy też uroczystość kościelną bez Waszego udziału. W pamięci mam Wasze przepiękne występy podczas najważniejszych wydarzeń szkolnych, takich jak: uroczyste oddanie do użytku nowych budynków szkolnych, zjazdu pokoleń, nadania imienia Jana Pała II dla Gimnazjum w Seceminie, Dniach Dziedzictwa Kulturowego Gminy Secemin, jubileuszach 60 i 70-lecia szkoły. Mam w pamięci i w sercu Wasz piękny występ podczas jubileuszu 600-lecia Kościoła p.w. św. Katarzyny i św. Jana Apostoła oraz przepiękne oprawy liturgiczne ważniejszych uroczystości kościelnych. Spełnieniem marzeń i pragnień zespołu była zapewne Wasza wycieczka – pielgrzymka do Włoch 1 1997r., a w szczególności zaśpiewanie Ojcu Św. Janowi Pawłowi II podczas środowej audiencji na Pl. Św. Piotra w Rzymie i śpiewno-patriotyczna wizyta na wojennym cmentarzu na Monte Cissino. Miałem przyjemność towarzyszyć Wam podczas występów na scenach teatrów i domów kultury w Częstochowie, Koniecpolu, Chorzowie, Sosnowcu i Włoszczowie, gdzie przedstawialiście m. in. takie sztuki jak „Dożynki u Jaśnie Pana Dziedzica”, „Obrzęd św. Szczepana, czy koncert „i Pastorałki Jasełka ” . Gratuluję i życzę sto lat!"                                                                                                                             

 Dzięki Państwa staraniom i pasji, z jaką realizujecie swoje pomysły, Zespół „Złoty Kłos” wpisał się na stałe w secemiński pejzaż kulturalny dostarczając niezapomnianych wrażeń kolejnym pokoleniom mieszkańców naszej gminy i powiatu. Wasza działalność na niwie kultury jest nie do przecenienia. Kultywowanie tradycji poprzez kontakt ze sztuką, daje gwarancję budowania społeczeństwa refleksyjnego, wrażliwego na sztukę i na problemy innego człowieka.

 

Życzę Zespołowi i Kapeli „Złoty Kłos” dalszych sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań na polu artystycznym oraz zawsze pełnej widowni i radości z realizowanych przedsięwzięć.

 

 

Sławomir Krzysztofik

{phocagallery view=category|categoryid=343|limitstart=0|limitcount=0|detail=8|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|displayimgrating=0|type=1}