$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Praca zgłoszona do konkursu fotograficznego "Szczególne Miejsca Przyrodnicze"

smieci 1Przedstawiamy jedną z prac zgłoszonych do konkursu fotograficznego "Szczególne Miejsca Przyrodnicze"  ogłoszonego przez Wójta Gminy Secemin nt. " Dokumentacja fotograficzna miejsc, gdzie występują nielegalne wysypiska śmieci, na terenie Gminy Secemin".

Konkurs: „Szczególne miejsca przyrodnicze"

Temat: Dokumentacja fotograficzna miejsc gdzie występują nielegalne wysypiska śmieci na terenie Gminy Secemin.

Miejsce: Las przy drodze na odcinku Marchocice – Żelisławiczki, ostry zakręt, skrzyżowanie z leśną drogą z prawej strony jadąc od Secemina, przy której stoi tabliczka „Zakaz wysypywania śmieci" w odległości ok. 300 m prosto od drogi powiatowej. 

Autor: Magdalena  Żmuda

 

Las czy wysypisko, wysypisko czy las ?!

Składowisko odpadów według art. 3 ust.3 pkt. 16 Ustawy o odpadach (Dz. U. 2001 nr 62 poz. 628) to obiekt budowlany przeznaczony do składowania odpadów. Jego funkcjonowanie może zostać rozpoczęte po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Wysypisko śmieci musi spełniać warunek art. 3 pkt 1b Ustawy prawo budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414), czyli być budowlą stanowiącą całość techniczno – użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami lub posiadać inne cechy pozwalające uznać je za obiekt budowlany, na który zostało uzyskane drogą administracyjną pozwolenie na budowę a następnie pozwolenie na użytkowanie. Składa się z takich elementów jak warstwy izolacyjne, redukcyjno – filtracyjne, drogi dojazdowe itp. W naszym środowisku istnieje niestety wiele nielegalnych „dzikich" wysypisk śmieci, czyli miejsc niezgodnych z prawem składowania odpadów w miejscach niedozwolonych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o odpadach odpadami są wszystkie substancje lub przedmioty należące do jednej z kategorii, określonych w załączniku nr 1 do ustawy, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany.

smieci 1

Jeśli nie chcemy żyć na śmieciowej górze zobowiązani jesteśmy niezwłocznie do powiadomienia wójta o nielegalnym składowaniu odpadów lub też policji w celu dokładnego ustalenia właściciela odpadów. Ustalonego przez policję właściciela odpadów będzie można pociągnąć do odpowiedzialności karnej (Kodeks Karny, art. 183) lub odpowiedzialności za wykroczenia (Kodeks Wykroczeń, art. 145, 154, 162). Na podstawie
tych dokumentów może zostać wymierzona kara w postaci pozbawienia wolności od 3 do 5 miesięcy, kara grzywny do 1000 zł lub kara nagany.
Obowiązek utrzymania czystości i porządku na terenie swojej nieruchomości wynika również z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 Nr 132 poz. 622) oraz Ustawy o odpadach (Dz. U. 2001 nr 62 poz. 628) na podstawie, której posiadacz odpadów pozbywający się ich w nielegalny, szkodzący środowisku sposób może podlegać karze pieniężnej.

smieci 2

Dzikie wysypiska śmieci stanowią:


 siedliska bakterii (E. coli, Salmonella, Shigella) i grzybów chorobotwórczych wywołujących m.in. dur brzuszny, czerwonkę, żółtaczkę,
 zanieczyszczenia gleb, wód podziemnych (gruntowych) i powierzchniowych, w tym wody pitnej,
 źródła metali ciężkich, które akumulując się komórkach organizmów żywych wypierają metale niezbędne dla metabolizmu np. kadm wypiera cynk i wapń,
 zagrożenie dla zwierząt (urazy, choroby, śmierć),
 źródła nieprzyjemnych zapachów,
 wylęgarnie owadów (muchy, komary i in.),
 miejsce bytowania małych gryzoni,
 zagrożenie pożarowe,
 ekspansję roślin hodowlanych (domowych) w środowisko naturalne,
 potencjalne źródło wywołania epidemii,
 deformacje terenu,
 miejsca zaburzenia naturalnych ekosystemów.

W tym miejscu warto również nadmienić, że:

 szklana butelka rozkłada się 4 000 lat
 plastikowa butelka rozkłada się do 1 000 lat, plastikowa torba 300 lat, woreczki foliowe od 100 do 200 lat,
 pielucha (pampers) 300 lat
 opona samochodowa 300 - 500 lat,
 metalowa puszka 10 lat (aluminiowa 50 – 100 lat),
 karton po napoju 10 – 30 lat,
 guma do żucia 5 lat,
 materiał wełniany 1 – 5 lat,
 pet papierosowy 1,5 roku,
 gazeta 2 – 12 miesięcy,
 odpad organiczny(np. ogryzek jabłka) 6 miesięcy,
 chusteczki higieniczne 3 miesiące,
 polak w ciągu roku produkuje ok. 320 kg odpadów,
 jedna bateria może zanieczyścić 400 l wody lub 1 m3 gleby,
 1 l oleju silnikowego może zanieczyścić 1 mln l wody,
 rtęć z jednego termometru (1 gram) jest w stanie zatruć małe jezioro
o powierzchni 8 ha. Nie zostaje ona także bez wpływu na organizmy żywe, u których w wyniku nadmiernej akumulacji może powodować uszkodzenia nerek, deformacje kości, zaburzenia w układzie nerwowym oraz zaburzają przepuszczalność błon komórkowych

 

smieci 3

Zatem nielegalne wysypiska śmieci zanieczyszczają nie tylko poszczególne komponenty środowiska (woda, gleba, powietrze, organizmy żywe), ale także powodują dewastacje wizualną krajobrazu, dostrzeganą szczególnie podczas wędrówek po lesie lub wzdłuż dróg. Dbając o bliskie nam otoczenie i krajobraz starajmy się zmniejszyć ilość wytwarzanych przez nas śmieci dzięki segregacji, co wpłynie także na obniżenie kosztów wywozu śmieci. W imię przyjaźni z przyrodą postarajmy się nie niszczyć jej elementów. Ładny, zadbany i jak najbardziej naturalny krajobraz niewątpliwie zwiększy atrakcyjność naszej gminy. Pilnując siebie wzajemnie, będziemy zwiększać świadomość ekologiczną mieszkańców. Pozwólmy, aby przyroda dbała o nas, ale i my nie zapominajmy o dobrodziejstwach jakie płyną z jej rąk.