$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w gminie Secemin

021W dniu 22 stycznia 2013 dokładnie w rocznicę wydania przez Rząd Narodowy manifestu rozpoczynającego powstanie zbrojne przeciwko rosyjskiemu zaborcy, odbyły się obchody upamiętniające Powstanie Styczniowe na terenie Gminy Secemin.

Z tej okazji delegacja, Wójt Sławomir Krzysztofik i Przewodniczący Rady Roman Marciniak, Sekretarz Gminy Paweł Ruksza, a także ks. Kanonik Paweł Stolarski złożyli na miejscowym cmentarzu wiązankę kwiatów i zapali znicze na grobie Nieznanego Żołnierza,  poświęconego powstańcom styczniowym, którzy  walczyli i zginęli na terenie  Gminy Secemin.

W dniu dzisiejszym zbierała się również Rada Gminy Secemin i podjęła uroczyście stanowisko w sprawie upamiętnienia 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Podjęcie z tej okazji wyjątkowej uchwały  miało niecodzienny przebieg. Odbyło się ono przy pomniku poświęconym poległym w obronie Ojczyzny. Po odśpiewaniu przez Radnych i Sołtysów Hymnu Państwowego oraz wciągnięciu flagi Państwowej na maszt przez secemińskich strażaków OSP, Przewodniczący Rady odczytał stanowisko Rady Gminy. Stanowisko  zostało przyjęte w drodze aklamacji, po czym rozległy się salwy honorowe z dwóch armat. Wystrzałami z armat w wykonaniu A. Gula uhonorowano  pamięć powstańców walczących na terenie Gminy oraz tych, którzy od poniesionych w walkach i potyczkach ran, leczyli  się w  lazarecie,  zorganizowanym w secemińskim dworze.

 

STANOWISKO

RADY GMINY SECEMIN

z dnia 22 stycznia 2013 r.

w sprawie uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego .

Rada Gminy Secemin

uchwala:

...„Towarzysze broni! Ojczyna i historia o was nie zapomni"... - generał Marian Langiewicz, 1863 rok.

Wypełniając wolę bohatera narodowego, jednego z wielkich przywódców, Rada Gminy Secemin w 150 rocznicę tragicznego zrywu narodowego, oddaje hołd walczącym o odzyskanie niepodległości w Powstaniu Styczniowym.

Ogłoszone manifestem z dnia 22 stycznia 1863 roku wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, wybuchło powstanie narodowe skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Było ono wyrazem sprzeciwu skierowanym w stronę intensywnej polityki rusyfikacji oraz prześladowania działaczy niepodległościowych. Objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy i Ukrainy, a walki i potyczki z oddziałami rosyjskimi miały miejsce również na terenie naszej gminy. W secemińskim dworze znajdował się lazaret, do którego zwożono rannych z bitew i potyczek, jakie rozegrały się w okolicznych miejscowościach, takich jak: Koniecpol, Rudniki, Cierno, Czarnca, Przedbórz.

Dziś pamięcią przywołujemy wszystkich powstańców, którzy tu walczyli, a zwłaszcza tych, którzy w ostatnich chwilach swojego życia otrzymali ratunek i pomoc medyczną, w miejscowym lazarecie. To im poświęcona jest mogiła na cmentarzu parafialnym w Seceminie.

Byli to między innymi:

- Gustaw Saski, lat 17 pochowany w Seceminie,

- Konstanty Rychter, lat 19,

- Szymon Adamski,

- Stanisław Orzechowski, lat 23

- Karol Metzel, lat 36 pochodzący z Węgier,

- Józef "Ami" Chabrioll, pochodzący z Francji, kapitan powstańczego oddziału.

Mimo poświęcenia i poniesionych ofiar ten wielki zryw narodowy zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje przeciwko Polakom. Wspominając patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych i mieszkańców Secemina spłacamy dług wobec pokolenia Polaków, którzy nie wahali się stanąć do nierównej walki w obronnie wolności i polskości, a ich odwaga i odpowiedzialność za losy kraju i swojego narodu legła u podstaw odrodzenia naszej państwowości w 1918 roku.

Uroczyście podejmując Uchwałę, Rada Gminy Secemin wzywa mieszkańców, aby pamięć o „Towarzyszach broni Ojczyzny" po wsze czasy nie była zapomniana.

 

{phocagallery view=category|categoryid=510|limitstart=0|limitcount=0|detail=8|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|displayimgrating=0|type=1}