$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Prezentacja zwycięskiej pracykonkursu fotograficznego

smieci 1

Konkurs: „Szczególne miejsca przyrodnicze"

Temat: Dokumentacja fotograficzna miejsc gdzie występują nielegalne wysypiska śmieci na terenie Gminy Secemin.

Miejsce: Las przy drodze na odcinku Marchocice – Żelisławiczki, ostry zakręt, skrzyżowanie z leśną drogą z prawej strony jadąc od Secemina, przy której stoi tabliczka „Zakaz wysypywania śmieci" w odległości ok. 50 m prosto od drogi powiatowej a następnie na rozdrożu jeszcze ok. 40 m w prawo.

Autor: Magdalena  Żmuda

 

Leśny magazyn ... śmieci !!!

Dzikie wysypiska śmieci to problem, z którym boryka się niejedna gmina, również nasza. Mimo obowiązku dbania o czystość i porządek na obszarze gminy proceder powstawania dzikich wysypisk ciągle trwa niezgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 1996 nr 132 poz. 622, art. 3 ust. 1) oraz Ustawę o odpadach (Dz. U. 2001 nr 62 poz. 628).

1

Nielegalne wysypiska najczęściej powstają na skraju lasu i przy drogach leśnych, w zakrzaczeniach czy zadrzewieniach jak i w różnego pochodzenia zagłębieniach leśnych np. po eksploatacji piasku (również nielegalnej).

Miejsca „dzikiego składowania śmieci" obfitują w rozmaitości (dziecięce zabawki, folie, gruz budowlany, wiadra metalowe, ubrania, plastikowe butelki, szklane słoiki, części plastikowe karoserii samochodowej oraz eternit), które mają istotny wpływu na środowisko przyrodnicze. Największym problemem tego typu wysypisk jest brak prawidłowego zabezpieczenia w postaci nieprzepuszczalnych warstw (geomembran, warstw hydroizolacyjnych) podłoża i skarp wysypiska oraz brak wydzielenia stref ochronnych. Są one wyrazem nie tylko braku poczucia piękna i estetyki otaczającej nas przyrody ale również braku kultury i szacunku człowieka do przyrody.

2

Konsekwencją dzikich wysypisk śmieci jest skażenie gleby, wody, powietrza oraz zagrożenia dla zwierząt i ludzi. Odpady biologiczne pozostawiane na dzikich wysypiskach śmieci stanowią dogodne warunki do rozwoju owadów (muchy, komary) jak i drobnych gryzoni, które przyczyniają się następnie do roznoszenia grzybów i bakterii chorobotwórczych (np. E. coli, Salmonella, Shigella). Rozkładające się substancje organiczne powodują także powstawanie nieprzyjemnych zapachów, które zanieczyszczają powietrze (np. siarkowodór). Zwierzęta mogą kaleczyć się odłamkami szkła lub metalowymi częściami. Czasem na dzikim wysypisku śmieci można spotkać popioły z indywidualnego ogrzewania domów, które mogą zawierać metale ciężkie. W obrębie dzikich wysypisk w sezonie grzybobrania można znaleźć ładne okazy grzybów, ale czy przyjemnie będzie zjadać przez nie zakumulowane metale ciężkie lub rtęć np. z wypalonych żarówek – świetlówek lub ze starych zużytych baterii rtęciowych, termometrów? Związki te przyczyniają się do nieprawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Wszelkiego rodzaju substancje toksyczne oraz organizmy mikrobiologiczne wraz z wodami opadowymi mogą przedostawać się w wyniku infiltracji do wód podziemnych (np. zbiorniki wody pitnej) lub w wyniku spływu powierzchniowego do wód powierzchniowych (np. rzeki, stawy,) doprowadzając do ich zanieczyszczania. Zanieczyszczeniu w ten sposób ulegają nieraz znacznie oddalone od dzikiego wysypiska śmieci miejsca. Nielegalne miejsca składowania odpadów obfitują również w gruz budowlany, szkło, tworzywa sztuczne, eternit (zawiera rakotwórcze włókna azbestowe), resztki farb, lakierów, olei samochodowych, zużyte baterie (zawierające elektrolity), leki i inne. Wiele z nich (lakiery, farby, baterie, eternit, leki) stanowi odpad niebezpieczny i powinny być umieszczany na odpowiednich legalnych składowiskach.


3

Dzikie wysypiska śmieci znacząco oszpecają krajobraz leśny oraz przydrożny. Tego typu środowisko przyrodnicze na pewno nie zachęca, ani do turystyki (jazda rowerem), ani do leśnych wędrówek w celu np. grzybobrania. Warto też nadmienić, iż wprowadzane do naturalnego środowiska odpady przyczyniają się do wypierania naturalnej roślinności zmieniając różnorodność roślinną biocenozy. Zanieczyszczenie środowiska na pewno nie wpływa także korzystnie na samopoczucie człowieka, idąc obok fragmentów mebli, gruzu, butelek czy rozkładających się resztek organicznych automatycznie człowiekowi pogarsza się humor, a z leśnego spaceru zamiast wracać wypoczętym wraca człowiek posępny, a niekiedy nawet rozzłoszczony i agresywny. Na zakończenie zastanówmy się jakie świadectwo wystawiamy sobie samym, czy chcemy mieszkać na śmietniku?