$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Fortalicja Szafrańców i park podworski w Seceminie zyskały nowe oblicze

DSC 0171W poniedziałek 28 października br. miało miejsce oddanie do użytkowania inwestycji pod nazwą: „Zagospodarowanie kopca Fortalicji Szafrańców wraz z otoczeniem i parkiem podworskim w Seceminie na cele dydaktyczne – sportowe i rekreacyjne."
Są chwile w życiu lokalnych społeczności, które poprzez swoje wyjątkowe znaczenie zapisują się w historii i żyją w pamięci wielu pokoleń. Niewątpliwie dla mieszkańców Secemina i całej gminy Secemin ten dzień jest równie szczególny, historycznie wymowny. Oddaliśmy do użytku zrewitalizowaną najstarszą część Secemina – fortalicję Szafrańców z częścią parku podworskiego.
Warszawa ma starówkę z zamkiem królewskim, Kraków ma Wawel, Sopot słynne molo, a Secemin ma Fortalicję Szafrańców, Dębińskich, Czarnockich, Marchockich i Lohmannów. Jesteśmy dumni z dziedzictwa historycznego i kulturowego naszych przodków. Na ziemiach obecnego powiatu włoszczowskiego tylko Kurzelów może pochwalić bogatą przeszłością, głównie w dziedzinie administracji kościelnej i naukowej. Jeśli chodzi zaś o rycerstwo to Secemin miał najwybitniejszych rycerzy z Piotrem Szafrańcem na czele, który otrzymał w 1395r. od króla Władysława Jagiełły miasto Secemin i wieś Bichniów, a w 7 lat później jego syn również Piotr wybudował obecny Kościół. To on dowodził 35 chorągwią rycerstwa Polskiego w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku zrzeszającą m.in. naszych rodaków. Należał też do ścisłej 8-osobowej rady wojennej Króla. W czasach późniejszych w tym miejscu stanął rozległy dwór, który był miejscem schronienia i lazaretem w czasie narodowych zrywów niepodległościowych. Również podczas II wojny światowej partyzanci zaopatrywali się we dworze w żywność i lekarstwa. Po wojnie właścicieli dworu wysiedlono i przed zburzeniem służył jeszcze z przeznaczeniem na mieszkania komunalne i kino.
Rewitalizacja tego miejsca obejmowała uporządkowanie terenu i drzewostanu, wyczyszczenie fosy remontu mostka, ułożenie alejek spacerowych, ustawienie nowych pomostów oraz wyciagnięcie ponad powierzchnię ziemi murów wieży i dworu. Prace zostały poprzedzone kilkuletnimi badaniami archeologicznymi prowadzonymi przez zespół dr Cz. Hadamika. Badania potwierdziły istnienie wieży mieszkalno - obronnej na terenie kopca Szafrańców.
Sama rewitalizacja napotykała na różne przeszkody w trakcie jej trwania, jak choćby długotrwałe i obfite deszcze padające wiosną tego roku. Dlatego radość jest wielka, bo oddajemy obiekt, który niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych, historycznie i kulturowo wyjątkowo wartościowym miejscem spacerów i rekreacji mieszkańców i gości odwiedzających naszą Gminę.
Dziękuję tym wszystkim, którzy wspierali inwestycję w okresie jej planowania i w okresie jej realizacji, wójtowi i radnym poprzedniej kadencji, a szczególnie radnym obecnej kadencji, którzy uznali tą inwestycję jako jedną z priorytetowych zadań rozwoju gminy Secemin. Dziękuję projektantowi Markowi Krawczykowi, wykonawcy zadania firmie „Eden" z Piotrkowa Trybunalskiego na czele z Panią Małgorzatą Rozwadowską , inspektorom nadzoru panu Włodzimierzowi Rakowi i Czesławowi Hadmikowi.
Inwestycja ta była możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 -2013 " w ramach środka 4.1.Rozwój Obszarów zależnych od rybactwa z wyłączenie realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu LGR (oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności, realizowanego w ramach Lokalnej Grupy Rybackiej „Między Nidą a Pilicą". Wartość dotacji wynosiła blisko 670 tys. Inwestycja kosztowała blisko 1 mln zł.