$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Śladami pisarzy po świętokrzyskiej ziemi – organizacja spotkań literackich, wyjazdów do muzeów i teatru

IMG 20150224 154705pTrwa realizacja projektu „ Śladami pisarzy po świętokrzyskiej ziemi – organizacja spotkań literackich, wyjazdów do muzeów i teatru" w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW 2007-2013

24.02.2015 roku odbyło się drugie spotkanie poświęcone życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza - pisarz, publicysta. Urodzony 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, zmarł 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii.
Kierownik biblioteki przekonywała zebranych, że warto wrócić do czytania Sienkiewicza i znaleźć w jego wybitnej, niezwykle zróżnicowanej twórczości wiele tematów do dziś aktualnych. Przedstawiła burzliwe życie pisarza, które upłynęło pod znakiem licznych podróży. Mówiła też o relacjach z kobietami, które zafascynowały autora Trylogii i odegrały znaczącą rolę w jego życiu. Trzy z nich miały na imię Maria. Pierwsza żona Sienkiewicza to Maria Szetkiewiczowa. Była jego wspaniałą towarzyszką życia, niestety zmarła na suchoty. Następnie ożenił się z Marią Wołodkowiczówną, jednak to małżeństwo okazało się pomyłką i zakończyło się rozwodem. Trzecią żoną pisarza została Maria Babska. Ważną rolę w życiu autora odegrała również wielka polska aktorka Helena Modrzejewska. To pod jej wpływem wyjechał do Ameryki.
był zafascynowany tym krajem. Wiele podróżował i wysyłał stamtąd, jako korespondent Gazety Polskiej, cieszące się dużą popularnością Listy z Ameryki. Do najważniejszych dzieł Sienkiewicza należą powieści historyczne, które przyniosły mu wielką sławę. Po kolejne odcinki Trylogii, drukowane w prasie, czytelnicy tłumnie ustawiali się w kolejki na długo przed otwarciem urzędów pocztowych. Quo vadis – dzieło o losach pierwszych chrześcijan przyniosło mu światową sławę. Zostało przetłumaczone na wszystkie języki cywilizacyjne naszego globu. Można śmiało powiedzieć, że był to pierwszy światowy bestseller. W roku 1905 Henryk Sienkiewicz został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Był niekwestionowaną gwiazdą literatury pierwszej wielkości. W darze od narodu otrzymał dworek w Oblęgorku jako wyraz uznania za zasługi i imponujący dorobek pisarski.
Swój wykład Joanna Burzawa ubarwiła ciekawą prezentacją medialną, przedstawiającą zdjęcia z licznych ekranizacji dzieł pisarza i miejsc, które zwiedził.

Kolejne spotkanie odbędzie się 17.03.2015 roku o godz. 1530 a tematem będzie postać Mikołaja Reja.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!