$app = JFactory::getApplication(); $nazwa_witryny = $app->getCfg('sitename');

Wiadomość

Promocja tomików poezji Pani Sabiny Bąk oraz Ewy Napora w Zespole Szkół w Seceminie

6Poezja – wzruszenie i powiew, który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem

Czesław Miłosz „Wzruszenie"

W Zespole Szkół w Seceminie odbyła się promocja tomików poezji Pani Sabiny Bąk "W słońcu Secemina" oraz Ewy Napora „ Po latach " wydanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Seceminie - 12.03.2013 r.
Publikacje wydano ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013.
Krótkie wiersze są rodzajem impresji, a ich przedmiotem są najczęściej doznania, wzruszenia, wspomnienia oraz kontemplacji przyrody. Świeży, odkrywczy język, operowanie paradoksem, wysublimowana subtelność oraz estetyczny minimalizm to cechy tej poezji. Wiersze, choć rzadko rymowane, mają doskonałą formę, która współgra z treścią. Zakorzenienie w kulturze oraz plastyczność utworów, a nawet ich forma graficzna dodają im głębi i uroku; wskazują na wielką wagę, jaką w życiu Autorek ogrywa obcowanie ze sztuką. Wiersze są proste, ale zawierają refleksyjną głębię. Są smutne, ale nie tragiczne i przez to niosą spokój i ukojenie. Autorki akceptują świat taki, jaki jest. Doznają przemijania, ale dostrzegają też piękno świata. Poetki w utworach swoich zgłębiają, poszukują sensu istnienia odkrywają nowe metafory, doceniają każdą chwilę, które są jedyne i niepowtarzalne... i uwieczniają w formie poetyckiej. Zdają się mówić „miejmy radość swoją, której sprzyja chwila ulotna, i które przemija". Te wiersze to idealny materiał do przemyśleń. Czytane w samotności są lekarstwem dla duszy.
W prezentacji utworów powszechnie znanych w lokalnym środowisku poetek udział wzięli ich przyjaciele, bliscy i znajomi. Nie zabrakło również przedstawicieli władz gminy Pana Wójta Gminy Sławomira Krzysztofika oraz przewodniczącego Rady Gminy Romana Marciniaka. Głos zabrali również: Cezary Huć- dyrektor Lokalnej Grupy Działania Region Włoszczowski, Bogdan Dworak- regionalista, krytyk literacki, Ryszard Gębuś- publicysta, Czesław Orliński jako przedstawiciel Towarzystwa Kościuszkowskiego ze Szczekocin, Zofia Fabiańska- malarka, Twórcy Kultury z gminy Radków: Teresa Ostrowska, Czesław Syrek, Zdzisław Purchała, dyrektorka GBP w Radkowie Magdalena Hankiewicz oraz członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Seceminie.
W trakcie promocji wiersze czytali: Autorki Sabina Bąk oraz Ewa Napora oraz uczennice z Koła wolontariatu przy Zespole Szkół w Seceminie Martyna Burzawa i Justyna Stępień.
Kierowniczka biblioteki Joanna Burzawa w skrócie przedstawiła postacie poetek:
Sabina Bąk-z domu Słoma. Urodziła we wsi Januszewice, gmina Kluczewsko. Od 1967 roku związała się z naszą gminą Secemin gdzie pracowała w Szkole Podstawowej aż do emerytury. Tutaj założyła rodzinę , mieszka w pięknym otoczonym zielenią domu i tu tworzy swoją poezje. W dzieciństwie dużo rysowała i malowała w latach szkolnych rozwijała swoje zainteresowania artystyczne a w szczególności plastyczne. Bardzo ważną dziedziną życia dla Pani Sabiny Bąk jest poezja a tematyka jej jest bardzo różnorodna, dotyczy spraw codziennych, wydarzeń społecznych, uroczystości lokalnych.
Pojawiają się również wiersze o tematyce religijnej, refleksyjnej i patriotycznej.
Wydała Zbiorek poezji :
„ Rymowane Zycie" (2010)
„ W słońcu Secemina" (2013)

Ewa Napora – z domu Borowska . Urodziła się w Janowie Lubelskim. Obecnie mieszka w Kluczycach gmina Secemin, w której bierze czynny udział poprzez propagowanie swojej twórczości na wystawach, dożynkach . Swoje obrazy oddaje na cele charytatywne. Zainteresowania i zdolności plastyczne przejawiała od najmłodszych lat. Bardzo ważną dziedziną jej życia jest poezja, uwielbia podpatrywać przyrodę, tematyka jej poezji jest różnorodna. Oprócz literackich i malarskich zainteresowań w dorosłym życiu zajęła się malarstwem i koronkarstwem. Uczestniczka w wielu konkursach literackich, zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień. Jest jurorem w Ogólnopolskim konkursie O Laur Wespazjana Kochowskiego w Szczekocinach. W 2012 roku otrzymała nagrodę starosty włoszczowskiego za całokształt twórczości oraz zaangażowanie w propagowanie różnych dziedzin kultury. Zajęła I miejsce w powiecie Włoszczowskim w plebiscycie „Kobieta Przedsiębiorcza 2012, IV miejsce w Województwie Świętokrzyskim.
Jej twórczość literacka jest zawarta w tomikach:
„ Dogonić czas" (2006),
„ U źródeł korzeni" (2007),
„ W zawirowanym świecie" (2008),
„ Szukam siebie" (2009),
„ Wskazówka zegara" (2011)
„ Po latach" (2013)

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

{phocagallery view=category|categoryid=531|limitstart=0|limitcount=0|detail=8|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|displayimgrating=0|type=1}